Oslavte s námi Světový den pilotů

Každý rok již od roku 2014 patří datum 26. dubna všem pilotům. V tento den totiž slavíme Světový den pilotů a k této příležitosti bychom se s vámi rádi podělili o pár řádků o tom, jak tento svátek vůbec vznikl a jaký význam s sebou přináší. Přejeme příjemné počtení a hlavně krásný Světový den pilotů nejen všem pilotům, ale také nadšencům do letadel a fanouškům letectví.

Světový den pilotů z pohledu historie

Právě v tento den roku 1912 se jeden mladý turecký pilot poprvé vznesl do vzduchu. Byl jím Fesa Evrensev. Tento muž se narodil v roce 1878 v tureckém Istanbulu a hned po ukončení studia se rozhodl pro vojenskou kariéru. Vstoupil proto na vojenskou akademii a absolvoval ji jako poručík jezdectva.

Turecký pilot Fesa Evrensev

Turecký pilot Fesa Evrensev 

Už od prvního dne na akademii bylo jasné, že Fesa je předurčen k létání. Byl nejlepším studentem v pilotní třídě a závěrečnou zkoušku složil s nejvyšším možným hodnocením. Nedlouho poté byl Fesa jmenován generálním ředitelem Státní letecké správy, z níž se posléze vyvinula letecká společnost, kterou dnes známe pod názvem Turkish Airlines. Po celou dobu své kariéry zastával Fesa různé funkce v rámci Turecké letecké asociace, čímž se stal jednou z nejvýznamnějších osobností leteckého světa vůbec.

  Podstatnou roli při vyhlášení tohoto dne sehrála Mezinárodní federace asociací pilotů leteckých linek (IFALPA). Toto sdružení vzniklo v roce 1948, kdy se v Londýně konala konference asociací pilotů, jejíž cílem bylo poskytnout všem pilotům na světě oficiální cestu ke spolupráci s nově založenou Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO). Do současnosti se k IFALPA připojilo 104 pilotních asociací, které dohromady zastupují více než 100 000 pilotů na celém světě.   Význam, který Fesa Evrensev v historii nejen tureckého letectví měl, vedl k tomu, aby byl 26. duben vyhlášen jako Světový den pilotů, a tím byla uctěna památka Fesy Evrenseva a jeho prvního letu.

 

Vše nejlepší pilotům

V letošním roce slavíme již osmý ročník Světového dne pilotů. Poslední dva roky znamenaly pro letectví nelehké období, neboť mnohé letecké společnosti uzemnily svá letadla, jiné zkrachovaly a řada dalších se z těchto krušných časů covidových stále ještě dostává.

Protože i my sami jsme piloti, přejeme od srdce všem pilotům, které tyto těžké turbulence zasáhly, aby i nadále nacházeli sílu zachovat si svou přízeň a víru v toto krásné odvětví. Letectví sice možná bude muset v budoucnu projít nějakými změnami, ale je bezpochyby, že ve stále globalizovanějším a propojenějším světě bude létání i nadále plnit zásadní roli.

Sdílet