Často kladené dotazy

Zde přinášíme seznam témat, na která se nás nejčastěji ptáte. Pokud zde nenajdete odpověď na váš dotaz, neváhejte nás kontaktovat.


Všechny naše dárkové poukazy na vyhlídkové lety nebo pilotem na zkoušku mají platnost 12 měsíců. Po zakoupení poukazu předáte dárkový poukaz obdarovanému a ten má rok na to, aby nám zavolal a domluvil si termín letu. Věříme ale, že stejně tak dlouho nevydrží čekat :-)
Dárkový poukaz na let můžete vrátit do 30 dnů od zakoupení. V případě, že byste se například s dárkem úplně netrefili, není problém nás do 30 od nákupu kontaktovat a domluvíme se na postupu vrácení peněz. Dárkový poukaz lze i kdykoliv vyměnit za jakýkoliv jiný zážitek z naší nabídky.
Většina objednaných poukazů dorazí při doručení Českou poštou do druhého dne. Objednané poukazy odesíláme denně kolem 13:00. Pokud na doručení opravdu spěcháte nebo chcete mít jistotu, že dorazí včas do druhého dne, kontaktujte nás. Buďto můžeme poukaz poslat jako EMS („rychlá pošta“), kde pošta garantuje doručení druhý den od odeslání nebo vám dárkový poukaz zašleme v elektronické podobě v emailu k vytištění. Občas se stane, že vás pošta nezastihne na doručovací adrese a zapomene vám v poštovní schránce nechat lísteček o uložení zásilky na poště. Pokud vám tedy dárkový poukaz dlouho nepřichází, ověřte nejprve, zda neleží na vaší poště. Určitě nás případně kontaktujte a společně podle podacího čísla dohledáme, kde se váš poukaz nachází ;-)
Dárkový poukaz na náš letecký zážitek je vytištěný na tvrdém křídovém papíře a obdržíte ho v krásné dárkové krabičce společně s realizačními pokyny k letu. Jak dárkový poukaz a krabička vypadají, se můžete mrknout ZDE.
Zcela jednoznačně ANO! :-) Počasí je pro naše létání naprosto zásadní. Počasí je živel a ovlivňuje rozhodnutí o tom, zda se poletí nebo ne. Protože chceme při letu z letadla něco vidět, je potřeba letět za tzv. „podmínek pro let za viditelnosti země“. Je to soubor pravidel a meteorologických limitů, které musí být splněny, aby se dalo v daném počasí legálně letět. Tyto podmínky jsou definované leteckým předpisem. Například není možné létat v mracích, v mlze, v bouřce apod. Naopak podmračená obloha nevadí a je spíše výhodou, protože je vzduch díky absenci slunečního záření klidný. Při plánování letu vždy vyhodnocujeme aktuální předpověď počasí z profesionálních leteckých meteorologických předpovědí. Snažíme se zohlednit všechny aspekty a vždy je nejvyšší prioritou bezpečnost letu. Pokud je na naplánovaný den letu hlášena špatná předpověď, informujeme vás den předem do 21:00 SMS zprávou o přeložení termínu. Ne vždy se ale předpovědi vyplní jak bylo očekáváno proto o provedení letu s konečnou platností rozhoduje vždy kapitán letadla – pilot. Vždy je lepší závidět těm, co jsou nahoře, než být nahoře a závidět těm, co jsou dole…
Váhové limity jsou uvedeny u jednotlivých zážitků, v realizačních pokynech nebo v případě pochybností vám je sdělíme po telefonu nebo emailu. V podstatě platí, že by neměla být váha účastníka více než 100 kg. Váhový limit celé posádky (3 pasažéři) je cca 250 kg. V případě pochybností nás kontaktujte a společně vymyslíme nejlepší řešení.
Na všechny naše vyhlídkové lety a akce pilotem na zkoušku nasazujeme pouze moderní letadla Cessna. Letadla Cessna jsou svou koncepcí hornoplošníky, tudíž mají křídla umístěna na horní straně trupu. Cessny jsou tak ideálními letadly pro pořádání vyhlídkových letů, protože vám ve volném výhledu na krajinu nic nezavazí.
Děti v letadle létat mohou. U vyhlídkových letů není žádný minimální věkový limit, čili mohou létat i malé děti. Co však doporučujeme zvážit, je účast na vyhlídkovém letu opravdu malých dětí, protože často z toho nemají úplně takový zážitek, jak si možná rodiče představují a je škoda jim takový krásný zážitek, kterým první let bezesporu je, zbytečně pokazit. V letadle je hluk od motoru, proto je potřeba mít na uších sluchátka a dospělá sluchátka zpravidla dětem moc nesedí. Obecně doporučujeme děti nechat létat od cca 5 let. Co je však určitě potřeba i pro starší děti, je vzít jim do letadla nějaký polštářek nebo „podsedák“ z auta, aby lépe viděly ven. Okýnka jsou jinak pro ně totiž poměrně vysoko. Na vyhlídkový let děti mohou samostatně pouze v doprovodu rodičů nebo s písemným souhlasem zákonných zástupců. Řídit letadlo při akci Pilotem na zkoušku lze od 16 let.
Cestovní rychlost letadla Cessna 172 je 200 km/hod a výška, ve které se standardně létají vyhlídkové lety je 300 metrů nad zemí.
Minimální věk pro účastníky vyhlídkový letů nemáme. Létat mohou i děti v podstatě od narození. Obecně ale doporučujeme dětem létat od cca 5 let. Více v dotazu věnovanému létání dětí. Maximální věk neexistuje ;-) Pokud je člověk fit, cítí se dobře a nemá žádnou vážnou nemoc, která by mu mohla v letu bránit nebo kterou by let mohl negativně ovlivnit, tak není problém a hurá do vzduchu! :-) Naším rekordmanem je zatím 98letý pan František z Prahy, který letěl akci Pilotem na zkoušku a mladší kolegy z jeho posádky strčil do kapsy :-)
Těhotenství bez komplikací určitě není překážkou pro to si báječně užít vyhlídkový let ;-) Během letu se nedějí žádné prudké změny tlaku a maximální výška, do které letadlo vystoupá, je na běžném vyhlídkovém letu 300 metrů nad zemí. Pro srovnání při letu v dopravním letadle je to cca 3000 metrů (kabinová výška). Zda se vydat na vyhlídkový let či nikoliv by bylo potřeba zvážit zejména v případě nějakých komplikací a případně vše konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Za nás ale žádné podmínky nemáme a všechny letuchtivé nastávající maminky vítáme ;-)