Zajímavosti z letectví: Kdo se bojí letadla, nesmí do lesa

Pokud byste si někdy dopřáli vyhlídkový let letadlem nad lesy amerického Oregonu, naskytne se vám pohled na cosi, co běžně v lese nepotkáte… Zaparkovaný Boeing 727, který je navíc plně obytný.

Letadlo zaparkované v lese

Boeingu to sluší i v divočině

Jeho obyvatelem je Bruce Campbel, který tento vyřazený letoun pořídil v roce 1999 za zhruba 100 000 dolarů. Bruce se chtěl jako malý chlapec stát pilotem letadla, ale byť se mu sen nakonec nesplnil zůstal letadlům věrný. Od roku 1999 tedy pracoval na jeho přestavení do podoby svého nového domova. V netradičním příbytku je zavedena elektřina, přívod vody i kanalizace. Původní toaletu znovu zprovoznil a z kokpitu se stala klidná čítárna. Všechny další náklady na transport z letiště na pozemek v lese nedaleko Portlandu a vybavení vyšly leteckého nadšence na dalších 120 000 dolarů.

interiér letadla

Bruce Campbell v obývací části Boeingu 727

Náročný koníček

Bruce práci na letadle věnuje každoročně 6 měsíců, další část roku tráví v Japonsku, kde má v plánu pustit se do přestavby dalšího Boeingu, tentokráte typu 747. Campbell věří, že každé letadlo ve výslužbě by mělo najít své alternativní využití. „Letadla mohou být a měla by být přeměněna na nádherné domovy – přetvoření do podoby letadlového zámku by mělo být konstruktivním osudem každého z nich. Nikdy by neměli být bezmyšlenkovitě vyřazeni. “ tvrdí.  A není v tom sám. Je členem neziskové organizace AFRA, tedy Aircraft Fleet Recycling Association, která napomáhá řešení budoucího účelu již nepoužívaných letounů, demontáží a záchrany letadlových částí a materiálů.

Kokpit Boeing 727

Kokpit, dnes místo pro odpočinek, třeba u knihy…

Ptáte se, jaký je vlastně důvod pro volbu takového atypického obydlí? Campbell vysvětluje: ‘‘Když je provedené dobře, přitažlivost vysloužilého dopravního letadla jako domova pramení z nádherné technologie a krásy samotné konstrukce. Letadla jsou veledíla moderních technologií a disponují tak vysokou odolností a dlouhou životností, jednoduše zvládnou bouřku i zemětřesení. Nejsou náročné na údržbu a dobře chrání před okolním prostředím – prach ani hmyz dovnitř nepronikne.‘‘ Prostor obytného letadla nicméně stále působí poměrně chaotickým dojmem, zejména proto, že je zachováno velké množství původního vybavení pro autentický pocit a práce na něm nejsou zdaleka u konce.

 

Sdílet