Jak na focení z letadla

Chystáte se absolvovat vyhlídkový let letadlem nebo vrtulníkem a máte chuť si při něm pořídit pár hezkých fotografií na památku? Nebo jste profesionální fotograf, který se zatím „držel při zemi“ a rádi byste zkusili kouzlo letecké fotografie? Naši kolegové redaktoři Aerowebu pro vás připravili článek s návodem, postřehy a zkušenostmi, jak nejlépe zachytit krásy pohledu na zemi z paluby letadla nebo dokonce, jak vyfotit z letadla jiné letadlo.
Fotografie z vyhlídkového letu nad Alpy

Vyhlídkový let nad Alpy

Co se v článku dozvíte?

  • Čím a jak fotit
  • Jak nastavit váš fotoaparát
  • Kompozice letecké fotografie
  • Fotografování letadla z letadla
  • Fotografování uvnitř letadla
Často se nás ptáte, zda je možné při vyhlídkovém letu možné z letadla fotit nebo natáčet – určitě ano! :-) Velká většina našich letadel jsou typově hornoplošníky a právě ty nasazujeme na vyhlídkové lety. Jsou to nejvhodnější letadla díky křídlu umístěnému nahoře na trupu, který nezaclání při výhledu. Během vyhlídkového letu tak můžete fotit cokoliv, co vás zaujme. V letadlech typu Cessna je možné odklopit na předním sedadle okénko a vzniklou škvírou fotografovat. Ze zadních sedadel je potřeba fotit přes sklo okénka, protože otevírací není. Focení z letadla A co vlastně fotit? Z každé lokality máme několik typů na nejoblíbenější trasy vyhlídkových letů, které zpravidla vedou nad nejzajímavější místa v okolí (hrady, zámky, řeky, hory, apod.). Z Prahy nejkrásnější trasa vyhlídkového letu nabitá fotogenickými místy vede nad hrad Karlštejn, lomy Velká a Malá Amerika, nebo nad hrady Bezděz, Kokořín a Houska. Z Brna se nabízí překrásná Pálava a Lednicko-Valtický areál a z Ostravy létáme nad majestátné Beskydy a hrad Hukvaldy. U letů Pilotem na zkoušku zpravidla nemáte na focení moc času, protože přece musíte řídit letadlo! :-) U tohoto zážitku doporučujeme využít naší kamerky, kterou vezmeme na palubu a společně natočíme video z letu, které si následně odnese na originálním flash disku domů.
Video z letu si odnesete na USB ve tvaru letadla

Videozáznam z letu dostanete na krásném USB ve tvaru letadla!

Ať už se s námi rozhodnete absolvovat vyhlídkový let na kterémkoliv z 12 letišť, kde létáme, nestyďte se nám říct, že byste rádi při letu fotili, moc rádi vám vyjdeme vstříc, abyste měly na let ty nejkrásnější vzpomínky i ve formě povedených fotografií :-)) Nápady, tipy a triky a vůbec jak na focení letadel a z letadel se dozvíte v následujícím článku na leteckém serveru Aeroweb.cz

Sdílet